09/07/2010

Poczytaj mi tato - część druga

Pierwsza część - klik.

Nicholas ma już swoje ulubione książeczki i często tygodniami domaga się czytania tej samej każdego wieczora. Próba przemycenia innej książki przez znającego już na pamięć cały tekst obecnej faworytki rodzica kończy się głośnym protestem dziecka i cichą kapitulacją rodzica. Od paru tygodni ulubiona jest książka z serii o Charlie i Loli, autorstwa prawdziwej tytanki na tutejszym rynku literatury dla młodszych dzieci, Lauren Child (klik do oficjalnej strony):

Powyżej pierwsza strona z I am not sleepy and I will not go to bed, jednej z popularniejszych historii z cyklu - od lat praktycznie co roku książka jest dodrukowywana. Oprócz Charliego i Loli, Lauren Child pisze i ilustruje także równie popularny cykl o Clarice Bean.Talent tej bezdzietnej ilustratorki i autorki nie zna granic - nadaje ona swoje piętno także dobrze znanym historiom, takim jak Księżniczka na ziarnku grochu:

Oraz Pippi:Czytałam wywiad, czy raczej nie tyle wywiad, co artykuł z cyklu, który bardzo lubię - A day in a life (Jeden dzień z życia), w którym Lauren opowiadała o swoim typowym dniu. Tajemnicą jej sukcesu jest nie tylko talent, ale także perfekcjonizm - każdy element ilustracji jest przemyślany, położenie najdrobniejszego szczegółu, z pozoru przypadkowe, jest analizowane co do milimetra. Lauren to żywa ilustracja powiedzenia: If you find a job you like, you will not work a day in your life.
Niezwykle utalentowany Oliver Jeffers (klik do oficjalnej strony) może rywalizować z Lauren popularnością. W Polsce ukazała się jedna z najbardziej znanych jego książek - Lost and Found (Chłopiec i Pingwin) oraz The Heart and the Bottle (Serce w butelce), a  także cudowny film na podstawie tej pierwszej.  W oryginalnej wersji narrator to Jim Broadbent  (w polskiej Malajkat) - mamy to szczęście, że niezrównani brytyjscy aktorzy, często ci, którzy zdobywali szlify w Royal Shakespeare Company i mówiący z krystalicznym akcentem RP, za grosze (w porównaniu z gażami, które otrzymują za filmy hollywoodzkie) podkładają głosy w bajkach i programach dziecięcych - np. Derek Jacobi, niezapomniany Klaudiusz z serialu Ja, Klaudiusz, jest narratorem w In the Night Garden na kanale Cbeebies (wspaniały kanał BBC dla młodszych dzieci, sam ten kanał wart jest płacenia podatku na BBC).


Jeffers nie tylko odnosi sukcesy jako autor i ilustrator książek dla dzieci, ale także jako malarz, autor instalacji i grafik, który współpracuje z wielkimi korporacjami.
Obok Lost and Found, najpopularniejszą jego książką jest How to Catch a Star, ale wszystkie jego książki, których wyszło na razie sześć, są doskonałe.


cdn.

7 comments:

 1. Pierwsza i ostatnia! Przykuly moja uwage wlasnie za ilustracje!

  ReplyDelete
 2. Bardzo dziękuję za ciekawy post. :-) Co do bajkowych lektorów, to na szczęście w Polszy też jest pod tym względem dobrze. Polski dubbing w ogóle uchodzi za jeden z najlepszych w świecie. Szkoda tylko, że nasza telewizja na przykład nie kwapi się do wypełniania swojej misji.
  Muszę tych książeczek w jakieś angielskiej księgarni w Warszawie poszukać, może co znajdę. :-)

  ReplyDelete
 3. Moniko,

  dziękuję:-)

  Kasiu,

  Lauren Child chyba jest po polsku, przynajmniej wybrane pozycje, podobnie jak dwie książki Jeffersa:-), chociaż wiem, że czytasz też Hani po angielsku. Ciekawe, czy będzie też prosiła o tę samą ulubioną tygodniami - to podobno typowe;-)

  ReplyDelete
 4. Skąd ja to znam, czytanie ulubionej książeczki dzień po dniu. Gwoli prawdy, ja dorosła, również lubię użyć przycisku repeat, kiedy słucham muzyki którą lubię.

  ReplyDelete
 5. Lo,

  z muzyką mam tak samo, z książkami - nie, bo zawsze mam ogromny stos nowych do przeczytania.

  ReplyDelete
 6. Charlie i Lola u nas też się przyjęło. W ubiegłe wakacje były wałkowane do bólu. Lubię ilustracje. Chociaż nie podoba mi się polski przekład.
  Jeffers - pod coraz większym wrażeniem jestem. I jakoś nie mogę się oprzeć przeczuciu, że prywatnie to musi być fajny facet;)

  ReplyDelete
 7. Niedługo premiera 7 książki Jeffersa:-) Też wyczuwam w nim fajnego faceta:-)

  ReplyDelete

Kłaniam się!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails