04/04/2009

Światowy Dzień Autyzmu


2 kwietnia był Światowym Dniem Autyzmu. Żona premiera Wielkiej Brytanii, Sarah Brown, wystąpiła przed kamerami udzielając publicznie wsparcia dla inicjatyw zmierzających do zwiększenia świadomości społecznej i pomocy ludziom dotkniętym ASD i ich rodzinom. W UK (60 mln mieszkańców) szacuje się, że autyzm dotyka pół miliona osób - to więcej niż wszystkie osoby z Zespołem Downa, porażeniem mózgowym i stwardnieniem rozsianym razem wzięte. Ale to o tych chorobach więcej się mówi, zapewne dlatego, że niepełnosprawność jest widoczna 'gołym okiem' i na pierwszy rzut oka, zaś ludzie z ASD często wyglądają normalnie i są fizycznie zdrowi - ich niepełnosprawność jest neurologicznej natury. Z tego samego powodu o autyzmie krąży tyle mitów i fałszywych opinii.
Kiedy szukałam informacji dla nieznających angielskiego krewnych, odkryłam, jak mało jest w necie rzetelnych i aktualnych informacji po polsku. Po angielsku wygląda to dużo lepiej, choć i na anglojęzycznych stronach można natknąć się na idiotyzmy.
Nasz synek Nicholas został niedawno zdiagnozowany na łagodnym (high-functioning) krańcu spektrum. Autyzm po angielsku częściej określa się skrótem ASD - Autistic Spectrum Disorder, dlatego, że każda osoba na spektrum jest inna, i autyzm może być łagodny lub głęboki, częścią spektrum jest również Syndrom Aspergera, znany z książki Dziwny Przypadek Psa Nocną Porą. Przy okazji, obraz autyzmu w mediach zdominowała rola Dustina Hoffmana w Rain Man, dlatego wiele osób automatycznie kojarzy autyzm z niezwykłym talentem do liczb połączonym ze skrajnym nieprzystosowaniem społecznym - po angielsku tego rodzaju przypadki określano, w mniej politycznie poprawnych czasach mianem 'idiot savant' (uczony idiota). Tymczasem wielu ludzi z ASD funkcjonuje całkiem dobrze, wielu, szczególnie tych z Aspergerem, jest diagnozowanych późno lub wcale. To prawda, że aż 39% ludzi z ASD (znów, dotyczy to głównie ludzi z Syndromem Aspergera) wykazuje niezwykły talent w jednej lub kilku dziedzinach, często jest to matematyka lub muzyka, wielu ludzi z ASD nie ma jednak nieprzęciętnych zdolności, a ci z poważną postacią autyzmu czasem w ogóle nie mówią i nie mogą samodzielnie funkcjonować. Na spektrum znajdziemy geniuszy, przypuszcza się, że wielu artystów i naukowców, w tym Newton i Einstein, znajdowało się na spektrum, o ASD podejrzewa się też najbogatszych ludzi świata, Warrena Buffeta i Billa Gatesa. Z drugiej strony niektóre osoby z głębokiego końca spektrum są niemowami do końca życia, i zdani są na opiekę innych.

No comments:

Post a Comment

Kłaniam się!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails