14/10/2009

Dziś urodziny najsłodszego misia na świecie

Kubuś Puchatek "narodził" się 14 października 1926 roku - dziś jest rocznica publikacji książki o Misiu o Bardzo Małym Rozumku. Ta książka, zarówno oryginał Alana Alexandra Milne'a, jak i mistrzowskie tłumaczenie Ireny Tuwim, są mi bardzo bliskie i znam całe fragmenty na pamięć.
Nie udało mi się jak dotąd odwiedzić Ashdown Forest w hrabstwie Sussex, czyli Puchatkowego Stumilowego Lasu, gdzie wciąż jeszcze można odnaleźć miejsca z książki.
Tydzień temu wyszła kontynuacja książek Milne'a, Powrót do Stumilowego Lasu, z ilustracjami opartymi na oryginałach E. H Sheparda. Autorem jest David Benedictus, który starał się zachować styl Milne'a, choć  rzecz jasna nie jest to do końca możliwe. Mam mieszane uczucia, ale i tak jest to bliższe oryginałom, niż  filmy i cały biznes rozkręcony wokół Puchatka  przez firmę Disney, wart 3.2 miliarda funtów rocznie (Puchatek jest drugą po Myszce Mickey najlepiej zarabiającą postacią fikcyjną). Purystom trudno przełknąć disneyowską komercję, ale z drugiej strony zarówno filmy, jak i programy TV czy pluszaki dają radość milionom dzieci na świecie, także mojemu synkowi.

Sto lat, kochany Kubusiu!

No comments:

Post a Comment

Kłaniam się!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails