21/03/2010

Marzę o wakacjach - część pierwsza

Penguin to znacznie więcej niż wydawnictwo. To kustosz i ambasador kultury brytyjskiej. Tanie paperbacki Penguina przybliżają klasykę literatury anglofilom i uczącym się angielskiego na całym świecie. Taka jest zresztą historia Penguina: jego założyciel Allen Lane, wracając w 1935 roku z odwiedzin u Agathy Christie w jej posiadłości w Devon, szukał taniej lektury w sklepiku na stacji kolejowej. Ku swemu rozczarowaniu odkrył, że oferta ograniczała się do popularnych czasopism i kiepsko wydanych wiktoriańskich powieścideł. Lane postanowił to zmienić: jego "eureką" było postanowienie, by publikować prozę współczesną po przystępnej cenie: dziś standard, wtedy - pomysł radykalny i nowy. Tanie, ale starannie zredagowane i wydane książki w miękkiej okładce udostępniły literaturę po raz pierwszym masowemu czytelnikowi - przed Penguinem dostęp do najlepszych współczesnych książek wymagał albo dużych dochodów, albo bliskości dużej i dobrze zaopatrzonej bibilioteki.
Penguin dziś oferuje także drogie, bibliofilskie wydania w płóciennych okładkach, zaprojektowanych przez największe sławy wzornictwa, które cieszą oko i "meblują pomieszczenie"(Books do furnish a room).
Penguin jest także patronem weekendów biblioterapeutycznych, Reading Weekends, organizowanych w pięknej georgiańskiej (wiecie już, że pod względem stylu architektonicznego "georgiański" to w UK tyle co "najlepszy") posiadłości Tilton w pięknym zakątku hrabstwa East Sussex.  Tilton leży w regionie zwanym South Downs, na którego obrzeżach i my mieszkamy. Niedługo cały ten region ma stać się parkiem narodowym.
Reading Weekend to wypoczynek polegający na rozkoszowaniu się literaturą w pięknych okolicznościach przyrody, dyskusjach z innymi molami oraz spotkaniach ze słynnymi pisarzami. To także sesja biblioterapeutyczna prowadzona przez specjalistę z niedawno powstałej, ale już słynnej i zbierającej same superlatywy instytucji The School of Life.* Biblioterapia to w skrócie wyłuskanie z ogromnej ilości nowych (i klasycznych) książek takich, które są idealne dla ciebie. W UK co 30 sekund ukazuje się nowy tytuł, UK plasuje się pod względem nowych publikacji na pierwszym miejscu na świecie, i jest to jeden z powodów, dla których tak lubię tę dziwną wyspę (nie chciałabym mieszkać w jednej z bliskowschodnich teokracji, gdzie ukazuje się po kilkadziesiąt tytułów ROCZNIE - no zresztą to tylko jeden z wielu powodów, dla których nie zniosłabym życia w takim kraju). Z tych setek tysięcy nowych tytułów trudno czasem dokonać trafnego wyboru - biblioterapeuta po rozmowie, w trakcie której zapozna się on/ona z twoimi preferencjami, ulubionymi gatunkami, autorami etc, wybierze nowe lub klasyczne pozycje, które powinny się spodobać. Podobno biblioterapeuci ze School of Life to pod tym względem "geniusze".Dziennikarka Guardiana określiła swój pobyt  w Tilton jako "błogą rozkosz". Weekend spędzony na pysznym jedzeniu i piciu, spacerach i czytaniu, w towarzystwie pokrewnych duszą pasjonatów literatury (weekendy są oblegane - jednak jest nas wielu!) - daremnie staram się wyobrazić sobie przyjemniejszy sposób na spędzenie weekendu.


* To miejsce, gdzie można przyjść posłuchać wykładów różnych ekspertów na temat samodoskonalenia, osiągania szczęścia, znalezienia równowagi, a także nabyć nowe umiejętności. 

13 comments:

 1. Zgadzam się. Czytanie w miłym miejscu to najwspanialszy relaks. Podoba mi się ogród i sypialnia:)
  A owce to jakby znajome. Też ich tu mamy na pęczki:)

  ReplyDelete
 2. Miejsce cudowne. Odpoczęłam nawet troszeczkę patrząc na same zdjęcia. :) A co do Penguina - tak, tak, mam całą półkę książek i czytam właśnie Hani na głos "The wind int the willows" :)

  ReplyDelete
 3. "Weekend spędzony na pysznym jedzeniu i piciu, spacerach i czytaniu, w towarzystwie pokrewnych duszą pasjonatów literatury (weekendy są oblegane - jednak jest nas wielu!) - daremnie staram się wyobrazić sobie przyjemniejszy sposób na spędzenie weekendu."

  Bajka. Marzenie. Ideał.

  PS Jak zwykle kształcąco i ciekawie zarazem. Wpis mam na myśli:)

  ReplyDelete
 4. Jejku! Śliczne łóżko :) bajecznie... choć moim zdaniem... jeśli książka jest dobra, to można ją czytać byle gdzie :P

  Jeśli kiepska to przydają się uzupełniacze :)

  ReplyDelete
 5. Patrycjo,

  :-) może te są spokrewnione z tymi z Twojego irlandzkiego pola?:-)

  Kasiu,

  no właśnie, Penguin rules!

  Delie,

  dziękuję serdecznie za miłe słowa:-)

  Mała Mi,

  to prawda, choć taki weekend ma przewagę, bo przywozisz z niego długaśną listę poleconych książek i masz problem "co czytać?" z głowy na dłuugi czas:-)

  ReplyDelete
 6. Piękna perspektywa taki weekend. Książki, błogie, piękne miejsce i beztroska to dla mnie niezbędne elementy idealnego wypoczynku.

  ReplyDelete
 7. I ja pisze sie na taka 'bloga rozkosz' w takim razie... Zdjecia faktycznie sielskie-anielskie, chetnie znalazlabym sie teraz na tym hamaku, z dobra ksiazka w reku na ten przyklad. Rozmarzylam sie ;)

  Pozdrawiam!

  ReplyDelete
 8. Lo, Beo,

  miło mi, że mój wpis Was rozmarzył:-)

  ReplyDelete
 9. Dopisuję się na koniec i możemy wyruszać. Najbliższy weekend, dobrze rozumiem?:))

  Jak zawsze ciekawie. Zainteresowałaś mnie kilka blotek wcześniej postacią E. Gilbert. Zamówiłem książkę w bibliotece, odebrałem w sobotę i gdy mogę podczytuję śmiejąc się to pod nosem, czasem w głos z "jedz modl sie kochaj". Szczyt literatury to nie jest, bestseller jednak zasłużenie!
  dziękuję i zawsze miło wpadam po kolejne newsy

  ReplyDelete
 10. Michu,

  widziałam w Twojej ostatniej notce odniesienie do E. Gilbert - cieszę się, że Ci się podoba:-)
  I podpisuję się zamaszyście - żadne arcydzieło, ale gorsze znam (tak, panie Brown, to do ciebie piję), a wysokie nakłady - zasłużone.

  ReplyDelete
 11. Bardzo ciekawy wpis, ale zastanawia mnie to zestawienie - w moim przewodniku po Niemczech jest informacja, że to Niemcy są na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o publikację nowych tytułów i w sumie by mi to pasowało, bo raz, że to kraj większy niż UK, dwa, że bardzo zaczytany :)

  ReplyDelete
 12. Katasz,

  całkiem możliwe, jak widzisz, ja to zestawienie wzięłam z Wiki, która z kolei cytuje dane UNESCO, ale na ile są te dane rzetelne - nie wiem. To, że Niemcy czytają dużo, też słyszałam;-), na pewno więcej też wydają tłumaczeń.
  Z drugiej strony, jednak krajów anglojęzycznych jest więcej, i jeśli doliczymy tytuły anglojęzyczne z USA, Kanady, RPA etc, które ukazują się w UK, to może wyjść więcej:-)

  ReplyDelete
 13. Och, weekend marzenie. Moze kiedys, kto wie. :-)

  ReplyDelete

Kłaniam się!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails